Temizlik Takıntısı Nasıl Geçer?

Temizlik Takıntısı Nasıl Geçer?

Temizlik hastalığı, kişinin aşırı şekilde temizlik takıntısı olması ve düzenle ilgilenmesi, bu konuda aşırı endişe duyması durumudur. “Temizlik takıntısı nasıl geçer?” sorusuna cevap arayanlar genellikle titizlik hastalığı ile mücadele eden kişilerdir. Temizlik hastaları genellikle obsesif-kompulsif Bozukluğa (OKB) sahip kişilerdir. Bu durumda, “Titizlik hastalığı nasıl geçer?” sorusunun cevabı merak edilen bir konudur. Bu yazımızda, obsesif kompulsif bozukluk temizlik hastaları ve bu rahatsızlık hakkında bilmeniz gereken bilgileri sizler ile paylaşacağız. Temizlik Hastalığı Nedir?

Temizlik hastalığı terimi, bir tıbbi tanımlama değildir. Yaygın olarak kullanılan bu ifade genellikle obsesif-kompulsif bozukluğu (OKB) olan kişilerin aşırı temizlik ve hijyen konusundaki takıntılarını belirlemek için kullanılır. Obsesif-kompulsif bozukluk, kişinin aşırı endişe, takıntı ve zorlayıcı davranışlarla mücadele ettiği psikiyatrik bir durumdur.  


Temizlik hastalığı olan kişiler, genellikle mikrop kapma ve hastalık bulaştırma gibi endişelere sahiptir. Bu endişeler ise kişiyi sürekli olarak ellerini yıkama, aşırı titizlik, belirli sırayla davranma gibi zorlayıcı davranışlara yönlendirir. Bu takıntılar ve davranışlar, kişinin normal yaşamını sürdürmesini zorlaştırır.

Titizlik Takıntısı Neden Olur?

Temizlik hastalığı birçok nedene bağlı olarak gelişebilir. Beynin bazı bölgelerindeki bozulmuş iletiden kaynaklandığını söylemek mümkündür. Yalnızca fizyolojik nedenlerin yanı sıra psikolojik nedenlerde bu rahatsızlığı etkiler. Bu nedenler; anne veya baba da bu tür bir rahatsızlığının olması, bazı olaylardan dolayı suçluluk hissetme, geçmişte yaşanan travmalar, mutsuz ilişkiler, yalnızlık gibi durumları kapsar.Obsesif Temizlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?


Obsesif temizlik hastalığı belirtileri oldukça fazladır. Bu belirtiler, aşağıdaki gibi sıralanabilir:


  1. Aşırı mikrop ve kir endişesi

  2. Sık sık ve uzun süre temizlik yapma

  3. El yıkama takıntısı

  4. Nesneleri temizleme takıntısı

  5. Sürekli kontrol etme dürtüsü

  6. Stres ve anksiyete


Bu belirtiler, bir kişinin obsesif temizlik hastalığına sahip olabileceğini gösteriyor olabilir. Siz veya bir yakınınız bu tür belirtilere sahipse, uzman bir psikolog ile görüşerek uygun tedavi sürecine başlamak son derece önemlidir. Obsesif-kompulsif bozukluk genellikle bilişsel davranış terapisi ve ilaç tedavisi gibi yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.


Temizlik Hastalığı Nasıl Geçer?


Temizlik hastalığına sahip kişi ne kadar erken yardım alırsa, tedavi başarı oranı da o kadar artar. Bu konuda uzmanlar, temizlik takıntısı belirtilerinizi azaltabilecek pek çok tedavi yöntemi önermektedir. Bu tedaviler günlük hayatınızı daha kolay bir hale getirebilecek türdedir. Ayrıca bu tedavi süreci, temizlik takıntısının getirdiği sorunlardan sizi uzaklaştırarak yaşam standardınızı yükseltmenize olanak tanır. Temizlik hastalığı tedavisi aşağıda belirtilen yöntemler ile uygulanabilir.


  1. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) seansı ile kaygıya neden olan düşünceler giderilerek sağlıklı düşünceler üretmeniz amaçlanmaktadır.


  1. Maruz bırakma terapisi ise temizlik yapmak istediğinizde yapmamanıza olanak sağlar. Böylece kirlenmeye izin vermeniz amaçlanır. Kirliliğe odaklanmadan yaşamanız temel hedeftir.


  1. Psikiyatri tedavisi ise ilaç desteği gereken danışanlar için önemli bir adımdır ve gerekli görüldüğünde klinik psikolog tarafından yönlendirilmektedir.


Kısacası temizlik hastalığı obsesif kompulsif bozukluk tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilirdir. Başlangıç aşamasında ise erken ve etkili tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir hale gelebilir. Genel olarak uzman bir psikoloğun sürecin takip etmesi ve danışanın tüm yönlendirmeleri dikkate alması son derece önemlidir. 


Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, bireylerin endişelerini anlamak ve uygun bir tedavi planı oluşturmak için çeşitli tedavi edici yaklaşımlar tercih eder. Ayrıca online terapi seçeneği ile Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, tedaviye erişim sürecinizi de kolaylaştırır. Online Terapi Hizmetleri hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.
Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp
Telefon