Mitomani Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Mitomani Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Mitomani, yalan söyleme eğiliminde olan ve bu yalanları çoğu zaman başkalarını aldatmak için kullanan kişilerin sahip olduğu kişilik bozukluğudur. Yalan söyleme hastalığına sahip kişilerin genellikle bu yalanları sürdürmekte ısrarcı oldukları gözlemlenir. Bu durum, genellikle kişinin kendini daha iyi gösterme, başkalarını etkileme veya dikkat çekme ihtiyacından dolayı kaynaklanır. Sürekli yalan söyleme hastalığı olan kişiler mitoman ya da patolojik yalancı olarak ifade edilir. Bu noktada ise mitomani nedir, mitomani hastalığı belirtileri, mitomani olan biri ne yapar ve yalan söyleme hastalığı tedavisi gibi konularda bilinçli olmak son derece önemlidir. Bu yazımızda, mitomani belirtileri ve tedavisi hakkında çeşitli bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Yalan Söyleme Hastalığı (Mitomani) Nedir?

Mitomani, Yunanca muthos (efsane) ve Latince mania (delilik) kelimelerinin birleştirilmesinden oluşmuştur. Yalan söyleme hastalığı, yalan söylemenin alışkanlık haline gelmesi durumudur. Bu hastalık psikiyatride mitomani olarak adlandırılır. Bu belirtiye sahip kişilere mitoman ya da patolojik yalancı denir. Bu kişilik bozukluğu, psikoterapi ile tedavi edilmeye çalışılır. Mitomanlar genellikle yalancı olduklarını bile bile yalan söylerler. Bu nedenle bu davranışın temelinde yatan psikolojik nedenleri anlamak ve ele almak gerekir.Mitomani Belirtileri

Yalan söyleme hastalığına sahip kişiler genellikle belirgin belirtiler gösterirler. Genel olarak yalan söyleme hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir:


 1. Fazla Yalan Söyleme: Kişi, sık sık gerçek dışı veya abartılmış hikayeler anlatır. Bu yalanlar, kişinin kendi yaşamını, başkalarının yaşamlarını veya deneyimlerini dramatize etmek amacıyla kurgulanır.


 1. Hikayeleri Değiştirme: Bu kişilik bozukluğuna sahip kişiler, hikayelerini sürekli olarak değiştirme eğilimindedir.

 2. Kendini Övme Durumu: Yalanlarını anlatarak veya hikayelerini abartarak kendilerini överler.


 1. Gerçekleri İtiraf Etmeme Durumu: Yalanlarını sürdürmek için gerçekleri gizlerler.


 1. Sosyal İlişkilerde Sorunlar Yaşama: Sıklıkla sosyal ilişkilerinde çeşitli problemler yaşarlar.


 1. Yalan Söyleme İhtiyacı Duyma: Sürekli yalan söyleme ihtiyacı zaman içinde daha da artar.

Yalan söyleme Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Yalan söyleme hastalığı tedavisi, yalan söyleme eğilimi olan kişilerin bu davranışlarını kontrol etmelerine ve anlamalarına yardımcı olmayı hedefler. Tedavi süreci genellikle uzman bir klinik psikolog veya psikiyatrist tarafından uygulanır. Ayrıca bu süreç, bireyin özgün ihtiyaçlarına göre uyarlanır. Mitomani tedavisi için kullanılan yaygın yaklaşımlar ise aşağıdaki gibidir:


 • Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

 • Aile Terapisi

 • Grup Terapisi

 • İlaç Tedavisi

Mitomani Hakkında Sık Sorulan Sorular

Mitomani, çok fazla belirtiye sahip bir kişilik bozukluğu türüdür. Genel olarak yalan söyleme hastalığı hakkında sık sorulan sorular ise cevapları ile aşağıdaki gibidir:Kişinin Mitomani Olduğunu Nasıl Anlarız?


Kişinin mitomani (sürekli yalan söyleme) olduğunu anlamak bazen zor olabilir. Bunun nedeni ise bu kişilik bozukluğuna sahip kişilerin genellikle yalanlarını inandırıcı bir şekilde sunabilmesidir. Ancak, mitomani belirtilerini fark etmek mümkündür. Yalan söyleme hastalığı olduğunu düşündüğünüz bir kişide gözlemleyebileceğiniz bazı belirtiler aşağıdaki gibidir:

 • Sürekli yalan söyleme durumu

 • Hikâyelerde tutarsızlık 

 • Hayali başarılar

 • Gereksiz yere yalan söyleme durumu

 • Diğer kişiler tarafından fark edilen yalanlar

Mitomani hastalığı kimlerde Görülür?

Mitomani genellikle genç yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bir kişilik bozukluğudur. Bunun yanı sıra yalan söyleme hastalığı her yaş grubunda da görülebilir. Bu bozukluğa sahip kişilerin genellikle başkalarını etkileme, takdir toplama veya dikkat çekme ihtiyacı olur. Yalan söyleme hastalığı bireylerin sosyal ve mesleki ilişkilerinde sorunlara neden olan bir durumdur. Genel olarak mitomani kişilik bozukluğuna sahip kişilerde görülen özellikler aşağıdaki gibidir:


 • Düşük özsaygı ve özgüven

 • Sosyal ilişki bozuklukları

 • Dikkat çekme ihtiyacı

 • Stres ve zorlayıcı durumlar

 • Çocukluk dönemine ait travmalar


Mitomani, kişisel ve toplumsal faktörlere bağlı olarak gelişebilir. Ayrıca, genetik ve biyolojik faktörlerden dolayı gelişmesi de mümkündür. Bu durumu tam olarak anlamak ve tedavi etmek için bir uzmandan yardım almak gerekir. Psikologlar veya psikiyatristler, mitomani kişilik bozukluğuna sahip bireylere uygun tedaviyi belirleyebilir.Mitomani Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Yalan söyleme hastalığı bir kişilik bozukluğu türü olduğu için genellikle psikiyatrist veya uzman psikolog tarafından değerlendirilir ve tedavi edilir. Bu uzmanlar, mitomani belirtilerini değerlendirmek, tanı koymak ve uygun tedavi seçeneklerini önermek konusunda danışanlara yol gösterir. Özellikle bir uzman klinik psikolog ile bu süreci ilerletmek, olumlu sonuç almak açısından son derece önemlidir. Bu süreçte uzman klinik psikolog, bilişsel ve duygusal süreçleri değerlendirir ve danışanlara bilişsel davranış terapisi gibi terapötik yaklaşımlarla yardım etmeyi hedefler. Böylece psikologlar, yalan söyleme hastalığı belirtilerini değerlendirebilir ve tedavi sürecini etkili bir şekilde yönlendirebilirler.


Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, bireylerin endişelerini anlamak ve uygun bir tedavi planı oluşturmak için çeşitli tedavi edici yaklaşımlar tercih eder. Ayrıca online terapi seçeneği ile Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, tedaviye erişim sürecinizi de kolaylaştırır. Online Terapi Hizmetleri hakkında bilgi almak için iletişim kanalları üzerinden iletişime geçebilirsiniz.Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp
Telefon