Kendimi Çirkin Hissetmekten Nasıl Kurtulurum?

Kendimi Çirkin Hissetmekten Nasıl Kurtulurum?

Kendimi çirkin hissetmekten nasıl kurtulurum? Kendini çirkin hissetmek, genellikle kişinin dış görünüşüyle ilgili yoğun endişe duymasıyla ilişkilendirilir. Bu duygu, zaman zaman herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Ancak bazı durumlarda bu his, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir.


Kendini çirkin hissetmek, içsel algı ve dış etkenlerin bir kombinasyonuyla ortaya çıkabilir. Bu durum, bireyin kendine karşı duyduğu güvensizlik, çevresel etkiler, çocukluk deneyimleri veya toplumsal standartlarla şekillenebilir.


Bu yazımızda kendini çirkin hissetmenin psikolojisi, nedeni ve bunlardan kurtulma yollarını inceleyeceğiz. 

Kendini Çirkin Hissetmenin Psikolojisi

Çirkin hissetmek, kişinin kendi dış görünüşüyle ilgili duyduğu endişenin normalden çok daha fazla olması durumunu ifade eder. Zaman zaman “kendimizi çirkin hissetmemiz” bir rahatsızlık anlamına gelmez.  Ancak bu durum ciddi endişe ve sosyal anksiyeteye varan sorunlara yol açıyorsa Dismorfofobi olarak adlandırılan kendini beğenmeme durumu olması ihtimali göz önünde bulundurulur. Dismorfofobi doğru bir şekilde uygulanan Psikanalitik Psikoterapi ile tamamen geçebilecek bir hastalıktır. 


Kendimi çirkin buluyorum ve çirkin hissediyorum.” gibi düşüncelerin temelinde dış faktörler önemli rol oynar. Bu nedenle tedavi sürecinde bu nedenlerin belirlenmesi oldukça önemlidir.

Kendimizi Neden Çirkin Hissederiz?

Kendimizi çirkin hissetmemizin birçok nedeni olabilir. Bununla birlikte dismorfofobi belirtileri bireyden bireye değişebilir. Herkesin dönemsel olarak kendini çirkin hissettiği zamanlar olabilir. Bunun yanı sıra kişinin sürekli bedeniyle ilgilenmesi ve çirkin hissetmesi dismorfik bozukluğun sebebi olabilir. Kendini çirkin hissetme psikolojisinin nedenleri ve belirtileri arasında çeşitli faktörler yer alır. Bu faktörler toplumsal, sosyal ve dönemsel olabilir.  

Toplumsal Standartların Beden Algısına Etkisi

Toplumda belirli bir güzellik veya beden tipi algısı varsa, bu algı toplumun bireyler üzerindeki beklentilerini etkiler. Bu beklentilerin karşılanamaması durumunda ise bireylerde özgüven eksikliği ve olumsuz beden algısı fikri oluşur. Dismorfofobi, bu standartlara uymama endişesiyle ilişkilendirilebilir.

Medyanın Beden İmajı Üzerindeki Rolü

Medya, genellikle belirli bir fiziksel görünümü idealize eder. Bu tür bir durum, kişilerin kendini bu idealize edilmiş görünüşle kıyaslamasına sebep olabilir. Dismorfofobi, kişinin medyadaki bu idealize edilmiş görünüşlere uyum sağlayamama endişesiyle de ilişkilendirilebilir. 

Dönemsel Olarak Kendini Çirkin Hissetmek

Kendini çirkin hissetmek, dönemsel olarak gelişen faktörlerle de ilişkilendirilebilir. Genel olarak dismorfofobik düşünceler, dönemsel duygu yoğunluğuyla daha belirgin hale gelse de bu durum geçicidir. Hamilelik, regl dönemi ve ergenlik gibi evrelerde kişi kendini farklı etkenlere bağlı olarak çirkin hissedebilir. 

Hamilelikte Kendini Güzel Bulmama

Hamilelik süreci, bir kadının vücudunda birçok fiziksel değişikliğe sebep olur. Bu değişiklikler ise kilo artışı, karın bölgesinde genişleme, el ve ayakların şişmesi gibi durumları içerir. Bazı kadınlar bu değişiklikleri olumlu bir şekilde karşılarken bazıları için bu belirtiler, olumsuz duygulara neden olabilir. Dismorfofobi, bu süreçte kendini çirkin hissetme veya bedeniyle ilgili yoğun endişeler yaşama durumu olarak ortaya çıkabilir.

Regl Döneminde Kendini Güzel Bulmama

Regl döneminde kendini güzel bulmama ve güzellikle ilgili endişelerin artması, hormonal değişimler ile ilişkilendirilebilir. Bu dönem, hormonal değişikliklerin en belirgin olduğu zamanlardan biridir. Hormon seviyelerindeki iniş çıkışlar ise duygu durumu ve beden algısını olumsuz etkileyebilir. Bu durum ise dismorfofobik düşüncelerin artmasına neden olabilir.

Ergenlikte Kendini Çirkin Hissetmek

Ergenlik dönemi, her bireyin dış görünüşünde çeşitli değişiklikler yaşadığı ve kimliklerini keşfetmeye başladıkları bir dönemdir. Bu süreçte, beden algısı ve görünüşle ilgili endişeler artabilir. Ergenlik, vücutta cinsiyet özelliklerinin belirginleştiği bir dönem olarak ifade edilmektedir. Bu dönemde yaşanan hızlı büyüme, kilo alma, sivilce ve akne gibi fiziksel değişiklikler bireyin dış görünüş algısını olumsuz etkileyebilir.


Kendini Çirkin Hissetmekten Kurtulmanın Yolları

Kendini çirkin hissetmekle başa çıkma süreci, kendi içsel gücünüzü keşfetmekle başlar ve kendinize olan sevgi ve saygınızı artırarak devam eder.


Bu duygularla başa çıkarken yardım almak da önemlidir. Bir danışman veya terapistten destek almak, duygularınızı anlamanıza ve onlarla baş etmenize yardımcı olabilir. Kendini çirkin hissetmekle başa çıkma süreci, kendi içsel gücünüzü keşfetmekle başlar ve kendinize olan sevgi ve saygınızı artırarak devam eder.


Bir uzmandan yardım almak istendiğinde tedavi süreci ise genellikle Bilişsel Davranış Terapisi (BDT) veya ilaç tedavisi gibi yöntemleri içerir. Bunun yanı sıra kendini çirkin hissetmekten kurtulmanın çeşitli yöntemleri de mevcuttur.

Olumlu İçsel Konuşma Teknikleri

Olumlu içsel konuşma teknikleri, olumsuz düşüncelerden arınmak, olumlu bir bakış açısı edinmek ve duygusal refahı artırmak için son derece önemlidir. Dismorfofobik bozukluğu yenmek için olumlu içsel konuşma teknikleri oldukça etkili bir yöntemdir. Genel olarak içsel konuşma tekniklerinden bazıları aşağıdaki gibidir:


 • Afirmasyonlar

 • Gerçekçi olmayan düşüncelerden uzaklaşma

 • Duygusal farkındalık

Bedene Minnettarlık Egzersizleri

Dismorfofobi, bedenle ilgili sürekli ve abartılı endişelerin olması durumudur. Bu durumla mücadele ederken bedene minnettarlık egzersizleri, olumlu bir beden imajı geliştirmeye ve olumsuz düşünceleri azaltmaya olanak tanır. Bedene minnettarlık egzersizleri için bazı öneriler şu şekildedir:


 • Kendine teşekkür etme 

 • Geçmiş başarıları hatırlama

 • Sağlıklı alışkanlıklar edinme

 • Duygusal iyileşme pratikleri


  Medya ve Toplumsal Etkilerin Farkındalığı

  Medya ve toplumsal etkileri eleştirel bakış açısıyla ele almak, olumlu bir beden imajını desteklemenin ve dismorfofobi ile mücadele etmenin bir adımı olabilir. Bu konuda duygusal destek ve profesyonel yardım da son derece önemlidir.

  Kişisel Gelişim ve Kabul Süreci

  Dismorfofobiyle başa çıkma süreci, öncelikle farkındalık ile başlar. Birey, güçlü yanlarına odaklanarak, sadece görünüşü üzerinden değil; tüm kimliği üzerinden değerini anlamaya yönelir. Bu durum, kişisel gelişim sürecinin önemli bir parçası olarak görülür. 

  Duygusal Destek ve Online Danışmanlık

  Dismorfofobi ile mücadele için duygusal desteğin yanı sıra bir uzmandan danışmanlık almak son derece önemlidir. Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, bireylerin endişelerini anlamak ve uygun bir terapi planı ve yaklaşımlarını tercih eder. Ayrıca online terapi seçeneği ile Uzman Klinik Psikolog Gizem İlhan, tedaviye erişim sürecinizi de kolaylaştırır. Online Terapi Hizmetleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Yorumlar (0)

Yorum Yazın

Whatsapp
Telefon